دستگاه تولید شیرینی دانمارکیتاریخچه شیرینی دانمارکی :
شیرینی دانمارکی که در زبان انگلیسی صرفا دانمارکی خوانده می‌شود؛ نوعی شیرینی خشک است که در تهیه آن از آرد سفید، شیر، شکر، تخم مرغ، کره یا مارگارین، مایه خمیر، وانیل و نمک استفادهمی‌شود. این شیرینی دارای لایه‌های بسیاری است که اضافه نمودن مخمر باعث تورم یا پف آنمی‌شود. پف شیرینی به دمای فر و تردی خمیر آن بستگی دارد.خیلی از قنادها منشا شیرینیدانمارکی را اعتصاب کارگران نانوایی در دانمارک به سال 1850 میلادی می‌دانند. این اعتصاب باعثشد صاحبین نانوایی‌ها اقدام به استخدام کارگر از خارج از کشور کنند که در میان آن‌ها چند نانوایاتریشی نیز حضور داشتند. این نانواهای اتریشی با خود راه و روش جدید در پخت و پز شیرینی ونان آوردند. با استفاده از دستورالعمل‌های این افراد، به زودی شیرینی اتریشی Plundergebäck دردانمارک محبوب شد. منازعات میان کارگران و صاحبین نانواها به اتمام رسید اما نه تنها پختشیرینی‌های اتریشی در دانمارک به فراموشی سپرده نشد بلکه دانمارکی‌ها دستور تهیه این شیرینی رابه میل و ذائقه‌ی خود تغییر دادند. به‌طور مثال در میزان روغن و تخم‌مرغ آن دخل و تصرف کردند.این تغییرات منجر به پخت آن چیزی شد که ما در حال حاضر به عنوان شیرینی دانمارکیمی‌شناسیم.
تنوع شیرینی دانمارکی در دانمارک و دیگر کشورهای جهان :
شیرینی دانمارکی در این کشور انواع و حتی اشکال مختلفی دارد. برخی از آن‌ها با شکلات، شکر، شکر و تخم مرغ، آجیل، مربا (معمولا سیب یا آلو) و کاسترد تهیه می‌شوند. شیرینی دانمارکی با طعمدارچین نیز در این کشور بسیار شناخته شده است. این شیرینی در اشکال مختلفی نیز پخته می‌شود. از جمله به صورت کاسه‌ای یا به شکل هشت و همچنین مارپیچی که به نام حلزونی شناخته شدهاست یا به شکل چوب شور.
در انگلستان این نوع شیرینی با مواد مختلفی مانند مربا، کاسترد، زردآلو، گیلاس، کشمش، بادام یا گردو پخته می‌شود. همچنین برای عطر بهتر این شیرینی به مواد آن هل را نیز اضافه می‌کنند.  
در سوئد برای تهیه شیرینی دانمارکی از شکلات و پودر شکر استفاده می‌کنند.  همچنین سوئدی‌ها علاقه زیادی به پخت شیرینی دانمارکی با کاسترد وانیلی دارند.
این شیرینی به وسیله مهاجرین به آمریکا برده شده است و از اوایل قرن گذشته در این کشور محبوبیت بسیار زیادی پیدا کرده است. به‌طوری که در جشن ازدواج رئیس جمهور وودرو ویلسون در دسامبرسال 1915 با این شیرینی از مهمانان پذیرایی کردند. در آمریکا شیرینی دانمارکی با میوه یا پنیر شیرین تهیه می‌شود. شیرینی دانمارکی همراه با آجیل نیز در آمریکا طرفداران زیادی دارد.